fbpx

UZMAN MEDYACI

2020’de WordPress Web Siteleri İle Para Kazanmanın 7 Yolu

Günümüzde, dünya genelinde Covid-19’la beraber insanlar sağlıklarını korumak için evlerinde kalıyor. İnsanların evde kalması da doğal olarak birçok sektörü önemli ölçüde etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Restoranlar ve mağazalar kapalıyken, tüketiciler davranışlarını değiştirdiler. Bazı işletmeler olumsuz etkilendi, bazıları ise bu süre zarfında büyüme gördü.

Covid-19 global firmalar dahil çoğu firmayı dijital bir dönüşüme itiyor. Bu zaman zarfında işsiz kalan da insan sayısı da arttığı için insanlar geçimlerini sağlamak için çeşitli yol arayışlarına giriyor. Bu yollardan en önemlisi de “İnternet”.  İnsanların çoğu artık internetten üzerinden nasıl para kazanırım sorusunu araştırıyorlar.

Bugün internetten para kazanmanın sayısız yöntemi var. Fakat biz hepsini bu yazımızda anlatmayacağız. Bu yazıda WordPress ile nasıl para kazanılır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

WordPress İle Para Kazanma Yöntemleri

WordPress, PHP ile yazılmış ve MySQL veritabanı kullanan açık kod kaynaklı bir web sitesi oluşturma platformudur. İlk başlarda blog sitesi yapma platformu olsa da, daha sonra birçok konuda hizmet vermeye başlamıştır. Artık günümüzde e-ticaret sitelerinden tutun portfolyo sitelerine kadar kullanım amacı genişlemiştir. Teorik olarak her türlü site konseptini WordPress ile yapabilirsiniz.

Kullanımı ve kurulumu basit olan WordPress, kullanıcılarına yüzlerce ücretsiz tema desteği de vermektedir. Site tasarımı için uğraşmak ilk başta size zor geliyorsa WordPress’in sunduğu hazır temalarını kullanabilirsiniz. Ancak sitenizin kendinize özgü bir tasarımı olmasını istiyorsanız, bunu yapmanız da mümkün.

1. Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Affiliate Marketing, Türkçe karşılığıyla ‘Satış Ortaklığı’ anlamına gelir. Satış Ortaklığı internetten para kazanmanın yaygın yöntemlerinden biridir. Başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edilmektedir. Ürünün satışının yapılmasını isteyen firma veya kişi, aracılık edecek kişiye ürün satış için ‘link’ verir ve bu kişi internet ortamında satış linkini paylaşarak yapılan her satıştan para kazanır.

Özel olarak oluşturulmuş ve izlenebilir linkler kullanarak kitlenizi bir ürüne veya hizmete yönlendirebilirsiniz. Bu linklere tıklayan her bir kişi bu ürünü ya da hizmeti satın aldığında siz de komisyon kazanırsınız.

Bir çok kuruluşun satış ortaklığı programı vardır. Sizin websitenizde veya sosyal medya kanallarınızda yer alan konuyla alakalı bir satış ortaklığı yaparsanız, sizin için getirisi daha fazla olabilir. Satış ortaklığı yapabileceğiniz kurumları tek tek bulabileceğiniz gibi ‘affiliate marketing’ platformlarına üye olarak sitenizde yahut sosyal medyanız hesaplarınızda reklam vermek isteyen kişilere ulaşabilirsiniz. Bu platformlar örnek olarak CJShareaSale, Affise vb. birçok site söyleyebiliriz.

Eğer internet sitenizde çok fazla satış ortaklığı anlaşması yapacaksanız, Thirsty Affiliates eklentisiyle bu ortaklıkları  belli bir düzene sokabilir ve sitenize gelen ziyaretçileri rahatsız etmeden reklam yapabilirsiniz. Ayrıca mesajlara hızlı bir şekilde bağlantı eklemenize, markalı bağlantılar oluşturmanıza, anahtar kelimeleri bağlantılara otomatik olarak değiştirmenize ve hatta her bağlantınınsitenizde nasıl performans gösterdiğini görmenize olanak tanır.

2. Google Adsense ile Para Kazanmak

İnternetten para kazanmanın en yaygın yöntemlerinden birisi de Google Adsense‘ tir. Adsense, Google’ ın reklam servisidir. Google Ads ile reklam verenlerin oluşturduğu reklamları yayıncılar Google Adsense yolu ile kendi web sitelerine alabilirler.

Adsense sistemi çok gelişmiş bir yapay zekaya sahiptir. Google kullanıcılarından her gün milyarlarca veri toplar ve bu verileri işleyerek reklam göstericeği zaman kullanır. En son yaptığınız arama veya en son gezdiğiniz siteleri bularak size en uygun reklamı göstermeye çalışır.

Adsense’in en büyük avantajı ise ziyaretçilerinize alakalı reklamlar göstermektir. Ziyaretçilerinizin  geçmiş bilgileri veya o anda okuduğu konu ile alakalı olarak reklamlar gösterir. Bu sayede hem sitenize gelen ziyaretçilerinizin tıklama olasılığı artar (yani sizin para kazanma olasılığınız) hem de reklam veren doğru kişiye ulaşmış olur.

Google, sitenizde yayınladığınız reklamların %68’ini size %32’lik payını ise kendisine alır.Yani tıklanılan reklam tık başına 1 TL ödüyorsa sizin hesabınıza 68 kr. gelecektir.Hesabınızda 200TL biriktigi zaman Google otomatik olarak, siz para çekme talebinde bulunmuşsunuz gibi paranızı yatırır. Fakat bu parayı bir ay sonra yatırır. Örneğin siz Mart ayında 200₺ ve üzeri kazandığınız para Nisan ayında hesabınıza düşer.

Google politikaları esneklik içermez. Google politikalarında ufak bir ihlalde bile Google’ın sizi banlaması yüksek ihtimal. Bundan dolayı Google Adsense kurallarını doğru anlamak çok önemlidir. Google’ı kandırabileceğinizi sakın düşünmeyin! Hesabınız kapatıldığında kazandığınız para ödenmez ve Adsense’ e tekrar başvuramazsınız.

3. Sponsorlu Blog İçerikleri Yazmak

Eğer blogunuzun yüksek bir trafiği varsa sizinle iş yapmak isteyen birçok sponsor olacaktır. Bu blog ile para kazanmak için harika bir yöntemdir.

Örnek verecek olursak bir firma sizinle iletişime geçip size makale veya içerik yayımlamanız için ödeme yapacaktır. Peki bunun onlara faydası nedir? Bu tür makale ve içerikler onların daha fazla müşteri elde etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu makaleler inceleme, yeni ürün tanıtımı, satış vb. gibi farklı çeşitlerde olabilirler.

Makale veya içerik üretimini sponsor firma da yapabilir veya bunu sizden de isteyebilir. Bu sizin sponsorunuzla anlaşmanıza bağlıdır. Eğer içerik üretimini size vermek isterlerse daha fazla ücret isteyebilirsiniz.

4. WooCommerce ile E-Ticaret Sitesi Kurmak

Araştırmalara göre 2040’a kadar dünyadaki tüm alışverişlerin %95’inin e-ticaret siteleri üzerinden olacağı öngörülüyor. Sizin o tarihi beklemenize gerek yok. Eğer lokal bir dükkanda ürün satıyorsanız aynı ürünleri WooCommerce eklentisi ile WordPress üzerinden satabilirsiniz. WordPress eklentisi olan WooCommerce ile normal bir internet sitesini e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz.

Bir online mağaza oluşturmak dükkan ve firma sahiplerini biraz zorlayabilir; çünkü ürünleri eklemek – çıkarmak, sipariş edilen ürünleri paketlemek ve kargolamak size bir iş yükü doğurur. Fakat bunu onların adına bedeli karşılığında siz yaparsanız hem siz hem onlar kazanmış olur. Ayrıca internet üzerinde ürünlerinizi satarken müşteri profillerinizin verilerini tutabilir ve yeniden satışa çevirebilirsiniz. E-Ticaret sitesi ve WooCommerce eklentisiyle ilgili bizimle iletişime geçerek, destek alabilirsiniz.

5. Online Kurs ve Eğitim Satmak

WordPress ile para kazanmanın bir başka yolu ise online olarak bir kurs ve eğitim satmaktır. Uzmanlık alanlarınız ile ilgili çevrimiçi ve çevrimdışı eğitimler oluşturabilirsiniz. Dersler, kitaplar, slaytlar, kontrol listeleri, şablonlar gibi bir çok şeyin satışı yapılabilir. Yani dahil etmek isteyebileceğiniz tüm destekleyici materyallerden yararlanabilirsiniz.

Başkalarını etkileyebileceğiniz ve öğretebileceğiniz bir bilgi alanında çevrimiçi bir kurs oluşturmak, yalnızca zorlu bir finansal zamanda ekstra gelir elde etmek için değil, aynı zamanda iş topluluğunuzu büyütmek için harika bir yoldur.

6.Websitesi Yaparak Para Kazanmak

WordPress ile site yapmayı öğrendikten sonra bu yeteneğinizi kullanarak kişilere veya işletmelere websitesi yaparak para kazanabilirsiniz. Bionluk, Sadeceon, Armut gibi freelance sitelerinde ilan açarak, websitesi yapabilir; kazanç elde edebilirsiniz.

7. Üyelik Sistemi ile Para Kazanmak

Üyelik sistemi oluşturduğunuz bir websitesiyle para kazanmanız mümkün. Örneğin BluTv, Netflix’i düşünün. Eğer bu platformdaki her ay dizileri izlemeye devam etmek istiyorsanız her ay ödeme yapmanız gerekmektedir.

Üyelik siteleri de aynı mantıkla çalışır. Dilediğiniz konuda ürettiğiniz içerikleri abonelik sistemi satabilir ve para kazanabilirsiniz. Bu sistemin bir diğer artısı da sürekli bir trafik sağlamanızdır. Sitenize abone olanlar sitenizi düzenli olarak ziyaret edeceklerdir.

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu