fbpx

UZMAN MEDYACI

Canlı Destek Sistemleri Kullanmak İçin 7 Neden

Canlı destek sistemleri

Dijital ortamlarda gerçekleşen ürün ve hizmet satışlarının sayısını göz ardı etmek işletmeler için çok büyük bir hatadır. Maksimum satış hacmine ulaşmak isteyen ürün ve hizmet sağlayıcılarının gelişen teknolojiye ve çağın gereklerine ayak uydurmaları gerektiği de kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu gereklerden bir tanesi de şüphesiz iyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak ve kaliteli canlı destek sistemleri kullanarak kullanıcılarla etkili iletişim kurmaktır. Peki, neden? Önce “canlı destek sistemi nedir?” sorusuna cevap verelim ardından “nedenini” anlatalım

Canlı Destek Sistemleri Nedir?

Canlı destek sistemleri basitçe; ürün/hizmet satışı yaptığınız web sitelerinde müşterilerle canlı olarak iletişime geçmenizi sağlayan yazılımlardır. Müşterilerle çağrı merkezleri gibi telefon görüşmesi şeklinde değil “online chat” şeklinde görüşmenize olanak tanır.

Canlı destek sistemleri

Canlı destek sistemleri yönetim paneliniz açık olduğu sürece, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar canlı destek ekibinin aktif olduğunu görür ve sorularına yanıt bulmak için sizlerle doğrudan iletişime geçer. Kullanıcı iletişime geçmek için bir mesaj gönderdiğinde ise bu sistem size bir uyarı sesi gönderir.

Neden Canlı Destek Sistemleri Kullanmalıyız?

Canlı destek sistemleri kullanmanın en temel nedeni tabii ki satışları artırmak ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Ancak bunu başarabilmek için birçok gereklilik vardır. Bunlara kısaca değinecek olursak…

1. Zamandan Tasarruf

“İnsanların en kıymetli hazinelerinden bir tanesi nedir” diye soracak olsak hiç şüphesiz cevaplardan bir tanesi zaman olur. İnsanlar işlerini mümkün olan en kısa sürede hallederek zaman kaybetmemek ister. Canlı destek sistemleri anlık iletişim sunduğu için sorunlarına çözüm bulmanın en kısa yoludur.

2. Hızlı İletişim

Zamandan tasarruf özelliği ile paralellik gösteren bir diğer gerekçe ise hızdır. Hızlı iletişim işinizdeki ciddiyetinizi müşterilerinize yansıtırken potansiyel müşterilerin ise müşteriye dönüşmesini sağlar. İnsanlar beklemekten hoşlanmadığı ve ihtiyaçlarını “hemen” gidermek istediği için hızlı iletişim oldukça önemlidir. Ayrıca tam ürün/hizmet alacağı esnada sorun yaşayan kullanıcının sorununu hızlı bir şekilde çözmek müşteri kaybetmenize engel olur.

3. Rahat Hissettirme

Canlı destek sistemleri ayrıca müşterilerinizi rahat hissettirmenize olanak tanır. Çünkü çoğu zaman tanımadığı kişilerle bir telefon görüşmesi yapmak insanlar için tedirgin edicidir. Ayrıca insanların isteklerini yazarak daha açık ve rahat bir şekilde ifade ettiği de bilinen bir gerçektir.

4. Ekonomik Avantaj

Canlı destek sistemleri ekonomiktir. Siteye canlı destek ekleme bir çağrı merkezinin sunduğu bütün avantajları sunmakla birlikte çağrı merkezi oluşturmaktan çok daha ucuza mal olur. Hatta bazı işletmeler için ücretsiz canlı destek sistemi eklentileri bile yeterli olabilir.

5. Güven Sağlama

Canlı destek sistemleri siteniz üzerinden alışveriş yapacak olan kullanıcılara güven verir. Şöyle ki; web sitenizde canlı destek sistemi bulunduğunu gören bir kullanıcı satış esnasında ya da sonrasında sorun yaşaması durumunda karşısında bir muhatap bulabileceğinden emin olur ve güvenle alışverişini yapar.

6. Çoklu İletişim

Web sitesine canlı destek ekleme aynı anda birden fazla kullanıcı ile iletişim kurma ve sorularına yanıtlama olanağı tanır. Böylece çağrı merkezlerinde yaşanan “Bütün ekibimiz başka müşterilerle ilgilenmektedir, lütfen bekleyiniz!” gibi bir problemle karşılaşmazsınız.

7. Rekabette Öne Geçme

Online destek sistemleri kullanan işletmeler kullanmayan işletmelere göre müşterileri ile daha hızlı iletişime geçerek müşteri memnuniyetini artırır. Böylece marka bilinirliğine katkı sağlar ve rakiplerinden bir adım önde olur.

En İyi Canlı Destek Sistemi Hangisidir?

Piyasada birçok farklı canlı destek sistemi bulabilirsiniz. Ancak gerçekten kaliteli, güvenilir ve hesaplı bir sistem arıyorsanız bizce en iyi canlı destek sistemi Jivochat’tir. Uzman Medyacı ekibi olarak bizlerin tercihi kendi web sitemizde kullandığımız jivochat canlı destek sistemi. Sistem  yukarıda saydığımız gereklilikleri sağlamanın yanı sıra birçok farklı avantaj da sağlamakta. “Neden Jivochat kullanmalıyım” sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın

Fırsatları kaçırmayın!

Ücretsiz analiz, ücretsiz danışmanlık, ücretsiz eğitim ve ücretsiz animasyon fırsatlarından yararlanmak İçin abone Olun.

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu