fbpx

UZMAN MEDYACI

Bir İnternet Sitesi Ne Kadara Kurulur? [2021]

bir internet sitesi ne kadara kurulur

Bir web sitesi kurmak için birden çok sebep olabilir. Örneğin; kurumsal firmanızın kimliğini yansıtmak, internetten para kazanmak, e-ticaret yapmak, blog yazarak bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmak. Siz de bu sebeplerden herhangi birisi ya da bunların dışında başka bir sebeple internet sitesi kurmak istiyor olabilirsiniz. Peki, bir internet sitesi ne kadara kurulur? Aslında bu soru “bir araba ne kadara alınır?” sorusuna benzer. Araba ama nasıl bir araba? Markası, modeli, özellikleri, kilometresi, hasar kaydı… Arabanın fiyatına etki eden birçok değişken vardır. Aynı şekilde web sitesi fiyatlarına da etki eden bir çok değişken var. Bu yüzden önce web sitesinin değişkenlerine bakalım ardından da bir internet sitesi ne kadara kurulur sorusunu yanıtlayalım.

Nasıl Bir Web Sitesi?

Öncelikle kurmak istediğiniz web sitesinin amacı nedir? Eğer mevcut işletmenizin dijital kimliğini oluşturacaksanız kurumsal web sitesi tasarımı yapmanız gerekir. Blog yazarak para kazanmak ya da insanlara deneyimlerinizi aktarmak istiyorsanız bir blog sitesi kurmanız gerekir. İnternet üzerinden ürün satmayı düşünüyorsanız e-ticaret sitesi oluşturmanız gerekir. İnsanlara gündemdeki haberleri ulaştırmak istiyorsanız haber sitesi kurmanız gerekir. Tabii ki unların dışında ihtiyaca yönelik farklı web sitesi türleri de kurabilirsiniz.

Web sitenizin amacı ve türü belirlendikten sonra tasarımının nasıl olacağı belirlenmelidir. Kurumsal siteler için; “ Kaç sayfadan oluşuyor? Hangi diller kullanılacak? Nasıl bir tasarımı olacak? İletişim formları ve whatsapp butonu gerekli mi? Ödeme sistemi kurulacak mı?” gibi sorular yanıtlanmalıdır. Blog siteleri için; “Genel tasarımı nasıl olmalı? Reklam alanları oluşturulacak mı? Ne tür içerikler paylaşılacak? AMP sayfaları kullanılacak mı? Günlük ziyaretçi sayısı kaç olacak?” gibi sorular cevaplanmalıdır. Yine e-ticaret siteleri için de “Ödeme yöntem ve sistemleri nasıl olacak? Hangi kategoriler yer alacak? Web sitesinde kaç ürün bulunacak? Canlı destek sistemi kurulacak mı? ” gibi soruların cevapları verilmelidir. Bu soruların cevapları bir internet sitesi ne kadara kurulur sorusunun cevabı ile doğru orantılıdır.

internet sitesi ne kadara kurulur

Sadece Temel Giderleri Olan Basit Bir İnternet Sitesi Ne Kadara Kurulur?

“Yukarıdaki sorular benim için fazla. Ben sade, bir kaç sayfadan oluşan basit bir web sitesi kuracağım” diyorsanız her web sitesi için olmazsa olmaz maliyetler şunlardır;

  • Hosting ücreti: İnternet sitenizi web üzerinde barındıracağınız alana hosting denir. Bunu evinizin arazisi gibi düşünebilirsiniz. Kurumsal bir firmadan alacağınız hosting için yıllık ödeyeceğiniz ücret 70 TL civarlarından başlar ve yükselerek devam eder. Belirtilen fiyat ortalama bir fiyattır. Tercih ettiğiniz firmaya ve pakete bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
  • Domain ücreti: Domain internet sitenizin adresidir. Örneğin; “uzmanmedyaci.com” bizim web sitemizin domainidir. “.com” uzantılı domainler yıllık 100 TL civarından satılır. Yine tercih edilen uzantıya ve firmaya göre değişkenlik gösterebilir. Basit bir web sitesi için “Bir internet sitesi ne kadara kurulur?” sorusunun cevabı 170 TL‘dir.

Not: Fiyatlar bu yazının yazıldığı tarih ve seçilen en temel paketler için geçerlidir. Zaman içerisinde döviz kuruna ya da seçtiğiniz pakete bağlı olarak farklılık gösterebilir.

İpucu: Yukarıda bahsettiğimiz domain ve hosting bir web sitesinin olmazsa olmazlarıdır. Bu nedenle bu ücretler de kaçınılmazdır. Tabii ki ücretsiz hosting ve domain almak da mümkün. Ancak ücretsiz hosting ve domain ile sağlıklı bir web sitesi açmak mümkün değildir.

web sitesi ne kadara kurulur

Profesyonel Bir Web Sitesi Ne Kadara Kurulur?

Profesyonel web tasarım yapmak basit blog siteleri kurmaya göre daha maliyetlidir. Profesyonel bir internet sitesi için yukarıdaki maliyetlere ek olarak başkaca maliyetler şunlardır;

  • Tema ücreti: Profesyonel bir web sitesi için kaliteli bir tema tercih edilmelidir. Temalar çoğunlukla dolar üzerinden satılır ve ortalama bir temanın maliyeti yıllık 60 $ civarındadır.
  • Görsel düzenleyici ücreti: Tema olarak ücretsiz bir tema kullanıp görsel düzenleyiciler ile tasarım yapmak da bir tercih olabilir. Popüler görsel düzenleyicilerin bir site için yıllık ücreti 5060 $ civarındadır. Profesyonel bir web sitesi için “Bir internet sitesi ne kadara kurulur?” sorusunun cevabı 170 TL + 600 TL = 770 TL‘dir.
  • Ücretli eklentiler: Profesyonel sitenizi fonksiyonel hale getirmek için ihtiyaca göre ücretli eklentiler kurulabilir. Bu eklentiler de çoğunlukla dolar üzerinden satıldığı için maliyeti yükseltir. Her profesyonel web sitesi ücretli eklenti kullanacak diye bir kaide olmadığı için maliyet hesabımıza dahil değildir.

Not: Fiyatlar döviz kuru, zaman ve seçtiğiniz tema/görsel düzenleyiciye göre değişiklik gösterebilir.

İpucu: “Bir web sitesi ne kadara kurulur?” başlıklı yazımızda belirttiğimiz maliyetler zorunlu giderlerdir. Bunların dışında ihtiyaca göre çok farklı maliyetler çıkabilir. Ayrıca bu fiyat site tasarımını sizin yaptığınız göz önüne alınarak belirlenmiştir. Eğer profesyonel bir web sitesi kurmak için yeterli teknik bilgiye, tecrübeye ve tasarım becerisine sahip değilseniz profesyonellerden yardım almanız gerekebilir. Site tasarım maliyeti de yine ek maliyet olarak hesaplanmalıdır. Site tasarımınızı güvenilir ellere teslim etmek isterseniz bütçenize uygun fiyatlarla hayalinizdeki siteye sahip olmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu