fbpx

UZMAN MEDYACI

4 Adımda Kurumsal Web Sitesi Tasarımı [YOL HARİTASI]

kurumsal web sitesi tasarımı

Kurumsal web siteleri işletmelerin internet ortamındaki dijital kimlikleridir. İnternet artık hayatın her alanında yer aldığından işletmelerin dijital kimliklerini oluşturmaları oldukça önemlidir. Özellikle ürün ve hizmet satışı yapan işletmeler için kurumsal bir web sitesine sahip olmak bir artıdan ziyade bir zorunluluktur. Yazımızda bu zorunluluğun farkında olan işletmelere kurumsal web sitesi tasarımı için gerekli adımları anlatıyoruz.

1. Kurumsal Web Sitesi Tasarımı İçin İlk Adım: Hosting ve Domain Almak

Kurumsal web sitesi tasarımı

Yazımız bir yol gösterici niteliğindedir. Bu yüzden web sitesi kurmak hakkında hiç bilgisi olmayanların dahi anlayabileceği şekilde anlatım yapacağız. İlk olarak temel kavramlar olan “hosting ve domain nedir” bunları açıklayacağız. Daha sonra ise aşama aşama devam edeceğiz. Bu kavramları ve bundan sonraki bütün teknik kavramları açıklarken “bir evin inşa edilişi” örneğini kullanacağız. Böylece konuyu daha anlaşılır kılacağız.

Hosting; web sitesinin dosyalarını barındıran sanal bir alandır. Bunu ev yapmak için kullandığımız araziye benzetebiliriz. Eğer bir araziniz yoksa tabii olarak ev yapmanız mümkün olmaz. Bu nedenle hosting kurumsal web sitesi tasarımı için olmazsa olmazdır.

İpucu: Eğer kurumsal site tasarımı yapacaksanız hosting alırken kurumsal firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde en gerekli anda web sitenize ulaşamıyor olmanız şaşırtıcı olmaz.

Domain ise; web sitemizin adresidir. Bunu da aynı şekilde evimizin adresi gibi düşünebiliriz. Bize ulaşmak isteyen insanlar evimizi bulmak için adresimize ihtiyaç duyarlar. Aynı şekilde web sitemizi bulmak için de domaine (alan adımıza) ihtiyaç duyarlar. (Örnek alan adı: uzmanmedyacı.com) Alan adı da hosting gibi web sitesi için olmazsa olmazdır.

İpucu: Kurumsal web sitesi tasarımı yapmak istiyorsanız domaininizi (alan adınızı) mutlaka iyi seçmelisiniz. Ucuz, ücretsiz, indirimli vb. sebeplerle yanlış alan adı seçimi web sitenizi güvensiz ve profesyonellikten uzak gösterir. Alan adınızın;

– İşletmenizin adını taşımasına, 

– Çok uzun olmamasına, 

– Akılda kalıcı olmasına,

– “.com” uzantılı olmasına özen gösterin.

İpucu: Kurumsal web tasarım fiyatları tercih edilen hosting firmaları, hosting paketleri ve domain adreslerine göre değişiklik gösterir. 

Worpress ile site yapmak

2. WordPress İle Kurumsal Web Sitesi Tasarımı İçin Temel Oluşturma

Kurumsal internet sitesi tasarımı yapmak için tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem var. Yazılım ile web sitesi yapmak ya da WordPress ile web sitesi yapmak. 

Peki, ideal kurumsal web sitesi tasarımı için hangi yöntemi seçmeliyim?

Eğer halihazırda HTML, CSS gibi yazılım dillerini bilmiyorsanız wordpress ile web sitesi yapmak sizin için daha doğru bir tercih olur. Merak etmeyin! Mevcut kurumsal web sitelerinin büyük çoğunluğu da zaten WordPress tabanlı. Üstelik WordPress ücretsiz bir platform! 

WordPress Nedir?

WordPress; oldukça popüler bir içerik yönetim sistemidir. Wordpres’i açıklamak için de yukarıdaki örneği kullanmaya devam edelim. Araziyi aldınız, adresi belirlerdiniz şimdi sırada temel atmak var. İşte WordPress evin temeli ya da kaba iskeletidir. Web sitesine Cpanel üzerinden WordPress kurulumu yaptıktan sonra temalar ya da visual editörler (görsel düzenleyiciler) aracılığıyla kurumsal web sitesi tasarımı yapmaya başlayabilirsiniz.

Kurumsal web sitesi tasarımı için bir profesyonelle çalışmayı düşünüyorum. Web sitemi yazılım ile mi yaptırmalıyım yoksa WordPress ile mi?

Web siteniz için çok kapsamlı yazılımsal sistemlere, birbirine entegre karışık programlara ihtiyaç duymuyorsanız WordPress sizin için oldukça yeterli olur. Kurumsal siteniz için üst düzey entegre sistemlere ihtiyaç duyuyorsanız o zaman yazılımla kurumsal web sitesi tasarlama yöntemi tercih edilmelidir. Eğer sitenizi hangi yöntemle kurduracağınıza karar veremiyorsanız web sitemizde bulunan whatsapp butonu üzerinden bizlerle iletişime geçerek ücretsiz destek alabilirsiniz.

Tema ile kurumsal web sitesi

3. Tema ile Kurumsal Web Site Tasarımı

WordPress ile temeli attınız, peki sırada ne var? Yukarıdaki örneğimiz üzerinden devam edelim. Örneğimizde tema neye karşılık gelir? Tema kaba iskelet üzerine ince işçilik yapılan malzemelerdir. Ancak bu malzemeler kişisel zevke göre değildir. Bir firmaya ya da kooperatife ait standart apartman dairelerinin tasarımı gibidir. Yalnızca bağlı olduğunuz firmanın planı doğrultusunda ve sağladığı malzemelerle işçilik yapabilirsiniz.

Kurumsal web sitesi tasarımı için doğru tema seçimi oldukça önemlidir. Eğer tema ile site tasarımı yapacaksanız işletmenizin özelliklerini yansıtan, göze hitap eden, hızlı ve kullanıcı dostu bir tema seçmelisiniz.

İpucu: Temaların iki tane dezavantajı vardır. Çoğunlukla esneklik alanında kısıtları olur. Yani tema ile kurumsal site tasarımı yaparken dilediğiniz yeri dilediğiniz gibi şekillendiremezsiniz. Yalnızca temanın izin verdiği ölçüde özelleştirme yapabilirsiniz. Bu durum özgün bir web sitesine sahip olmak isteyenler için problem teşkil edebilir. Ayrıca  kaliteli temaların çoğu ücretlidir ve dolar üzerinden satılır.

Sizin için sıradan bir kurumsal site tasarımı yeterli ise, benzer tasarıma sahip bir çok web sitesi arasından sıyrılmak gibi bir amacınız yoksa, işletmenizin kimliğini kısıtsız bir şekilde kullanıcılara aktarmak çok önemli değilse ya da tam da işletmeniz için biçilmiş kaftan bir tema varsa problem yok demektir. Bu durumda gönül rahatlığıyla tema ile kurumsal web sitesi tasarımı yapabilirsiniz.

elementor ile kurumsal web sitesi

4. Görsel Düzenleyiciler ile Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

Görsel düzenleyiciler esnek tasarım sağlayan yazılımsal araçlardır. Görsel düzenleyicileri kullanmak için yine temaya ihtiyaç vardır. Ancak görsel düzenleyicilerle kurumsal web sitesi tasarımı yaparken temanın hiç bir özelliği kullanılmadığı için ücretsiz bir tema işinizi çok rahat görür.  Görsel düzenleyiciler yukarıdaki örnekte yine kaba inşaat üzerinde ince işçilik yapılan malzemelere karşılık gelir. Ancak bu sefer malzeme yelpazesi oldukça geniştir. Aynı zamanda malzemeleri kendi istekleriniz doğrultusunda kullanırsınız. İster duvarları farklı renge boyar, ister cam balkon ve duşakabin yapar, ister karoları değiştirir, ister vestiyer yapar isterseniz de mutfak dolaplarını zevkinize göre inşa edersiniz… 

Görsel düzenleyiciler yaptığınız değişiklikleri eş zamanlı olarak görmenizi sağlar. Böylece tekrar tekrar değişikliğe gitmeden istediğiniz görüntüyü yakaladığınız anda tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Görsel düzenleyicilerle kod yazmadan profesyonel kurumsal web sitesi tasarımı yapabilirsiniz. Esnek tasarım anlayışı sayesinde web sitenizi dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. 

Beş yıllık kurumsal web site tasarımı tecrübemize dayanarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki en iyi kurumsal web siteleri görsel düzenleyiciler ile inşa edilir. (Bkz: tasarladığımız web siteleri) Görsel düzenleyiciler; modern, şık, işlevsel, hızlı, estetik ve esnek tasarımlar sağlar. 

İpucu: Görsel düzenleyiciler ücretli yazılımsal araçlardır. Çoğunlukla dolar üzerinden satılır. 

elementor ile kurumsal web sitesi tasarımı

5. Genel Değerlendirme

Kurumsal web sitesi tasarımı yapmak için yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. Ancak unutmayın ki yazıda bir cümle ile ifade ettiğimiz adımları hayata geçirmek her zaman çok kolay değildir. Örneğin bir ev inşa ederken tuğlalar böyle dizilsin, sıva şöyle yapılsın, boya böyle sürülsün demek kolaydır ancak usta olmayanlar için hayata geçirmek hayli zordur.

Aynı şekilde kurumsal internet sitesi tasarımı da birçok noktada teknik bilgi, tecrübe ve tasarım becerisi ister. Hosting ve domain satın almak, Cpanel üzerinden WordPress kurulumu yapmak birkaç gün içerisinde öğrenip yapabileceğiniz işlemler olurken; tema kurulumu ve düzenlemesi yapmak, web sitenizi kişiselleştirmek, işlevsel sistemler oluşturmak ya da görsel düzenleyicileri etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmek çok daha uzun süreler alır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki yukarıda bahsedilen aşamalar sadece tasarım içindir. Tasarım dışında; web sitesi güvenliğini sağlamak, temel SEO ayarlarını uygulamak, SMTP ayarlarını yapmak, web sitesini hızlandırmak gibi kurumsal web siteleri için gerekli olan başka aşamalar da bulunur. Tüm bu işlemler teknik bilgi, tecrübe ve zamana ihtiyaç duyar. 

Eğer kurumsal site tasarımı yaptırmak için bir ajans arıyorsanız web sitemizde bulunan Whatsapp butonu ya da formlar aracılığıyla bizlerle iletişime geçerek kurumsal web sitesi tasarımı konusunda profesyonel destek alabilir, bütçe dostu fiyatlarla dijital kimliğinizi bizlere emanet edebilirsiniz.

İpucu: Kurumsal web sitesi yapan firmalar arasından seçim yaparken dikkatli olmakta fayda vardır. 250 – 300 TL gibi komik kurumsal web site fiyatları ile özgün tasarım, SEO uyumlu web sitesi, anahtar teslim web sitesi yaptığını iddia eden firmalara karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu