fbpx

UZMAN MEDYACI

Landing Page Nedir? Nasıl Hazırlanmalı?

website tasarım

Landing Page, dijital pazarlama yöntemleri arasında gelir arttırıcı etkisiyle yıldızı parlayan bir pazarlama türüdür. Hedef kitle merkezinde inşa edilen web sayfalarıyla birlikte oluşturulur. Landing Page nedir? Sorusunun cevabını, bu sayfanın nasıl hazırlanması gerektiğini ve bilinmesi gereken püf noktaların neler olduğunu yazımızda ele aldık. İyi okumalar dileriz.

Landing Page Nedir?

Landing Page, İngilizce bir kelime olup dilimizde “Varış Sayfası” olarak anlamlandırılmaktadır. Bu sayfa türü, hedef kitleye bir şey yaptırmak, onları bir şeye ikna etmek, onlardan bir veri almak ve benzeri amaçlar için kurgulanan etkili bir dijital pazarlama metodudur. Landing Page nedir? Diye sorulduğunda verilecek cevap, en basit tabiriyle “müşteriye özel, dönüşüm sağlamayı hedefleyen sayfalar” şeklindeki cevabımızı verebiliriz. Özellikle yoğun içerikli ve ürünlü internet sitelerinin bazı ürünlerini veya içeriklerini öne çıkartmak için kullandığı bu yöntem, Google başta olmak üzere birçok platformun reklamlarıyla birlikte desteklenmektedir.

Potansiyel müşterilerin ve hedef kitledeki internet kullanıcılarının Varış Sayfası olan Landing Page nedir? Sorusunu, bir örnekle açıklayalım. Örneğin bilgisayar ürünleri satan bir e-ticaret sitesi, X model bilgisayarın satışlarını arttırmak istediğinde diğer birçok dijital pazarlama yöntemi gibi Landing Page stratejisine de başvurabilir. Bu yönteme başvurduğunda, X model bilgisayarın niteliklerini öne çıkartan, ona ait promosyonlar içeren, vurgulu slogan ve mottolar ile etkileyiciliğini arttıran, özel içeriklerle donatılmış ve mesajı olan özel bir sayfa oluşturulacaktır. İşte bu özel sayfada harekete geçirici butonlar, avantajlı indirimler ve normal internet sitesinde olmayan birçok nitelik yer alacaktır.

Landing Page Nasıl Hazırlanmalı?

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere çoğu firma, Landing Page’i Anasayfa ile karıştırmaktadır. Anasayfa her ne kadar kullanıcıların ilk ziyaret edeceği sayfa olsa da Landing Page, özel tasarımlarla hazırlanan ve özel bir amacı olan Varış Sayfası olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle Landing Page nedir? Sorusunun cevabı, çalışmalara başlanmadan önce netleştirilmeli ve detayların belirlenmesinin akabinde tasarım aşamasına geçilmelidir.

Landing Page hazırlama süreçlerinde müşterilerinizi veya ziyaretçilerinizi bir şeye ikna etmeye ya da onlara bir mesaj ulaştırmaya çalıştığınızı asla unutmamalı ve bu doğrultuda tasarımlarınızı hazırlamalısınız. Eğer bu sayfa bir reklamla desteklenecekse, reklama tıklayan kullanıcının mutlaka reklamla aynı paralellikte içeriği görmesi gerekmektedir. Aksi halde güven duygusu olumsuz olarak etkilenecek ve potansiyel müşterilerin kaybı hızlanacaktır.

Landing Page hazırlama aşamalarında, içeriğin sürekliliğine dikkat edilmeli, vurgulu başlıklar kullanılmalı, gerekirse slogan veya motto çalışması yaptırılmalıdır. Müşterilere ve ziyaretçilere verilmek istenen mesaj, en net ve en basit şekliyle ulaştırılmalıdır. Gereği olmayan bilgilerden kaçınılmalı, iletişim bilgileri ve harekete geçirici butonlar göze çarpacak ve ilgi çekecek bir şekilde sergilenmelidir.

Varış Sayfası olarak bilinen Landing Page hazırlatmak istiyorsanız, firmamıza başvurabilir ve profesyonel desteklerimizle birlikte etkileyici, dönüşüm oranı yüksek, gelir arttırıcı, sade ve vurgulu özel sayfalar oluşturmanın ilk adımını atabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

Genel

Video Pazarlama Neden Popüler Dijital Pazarlama Trendi Oldu?

Değişen ve gelişen teknolojinin etkisiyle alışkanlıklarımızın da farklılaşmaya başladığı su götürmez bir gerçek. Var olanı algılama ve anlamlandırma metotlarımız dahi geleneksel anlayışlardan sıyrılıp inovasyon temelinde

animasyon videoları
Genel

Neden Herkes Animasyon Videoları Tercih Ediyor?

Firmaların veya markaların mesajlarını hedef kitlelerine iletmek, ürün ve hizmet tanıtımını gerçekleştirmek gibi amaçlarla video pazarlama stratejileri kurguladığı bilinmektedir. Çünkü video içerikler, başta sosyal medya