fbpx

UZMAN MEDYACI

Neden Herkes Animasyon Videoları Tercih Ediyor?

animasyon videoları

Firmaların veya markaların mesajlarını hedef kitlelerine iletmek, ürün ve hizmet tanıtımını gerçekleştirmek gibi amaçlarla video pazarlama stratejileri kurguladığı bilinmektedir. Çünkü video içerikler, başta sosyal medya mecraları olmak üzere YouTube, Dailymotion, Vimeo gibi platformlarda bazen doğası bazen de tamamen güçlü bir alternatif olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Bir içeriği okumaktansa izlemek, internet veya sosyal medya kullanıcılarına has bir reflekstir. Dijital dünyada çoğu zaman sihirli üçlü yani “izlemek, görmek ve bakmak” tercih edilir. Bunun sebebi olarak çabuk sıkılma eğilimi, odaklanamama, hızlı ilgi dağılması gibi kullanıcı temelli alışkanlıklar veya problemler gösterilmektedir. Bu gelişmeler video pazarlama içeriklerini sıklıkla başvurulan bir içerik çeşidi olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Sadece video içeriği hazırlamak, hiçbir zaman yeterli değildir. Video içerikleri arasında en iyi, en dikkat çekici özelliklere sahip olanı tercih etmek, firmaların veya markaların rekabetçi koşullarda mücadele edebilmesi için bir nevi zorunluluktur.

Son dönemde video pazarlama içerikleri arasında animasyon videoları sıklıkla tercih edilmesi sebebiyle trend olarak başı çekmektedir. Müşteri etkileşimi, geri dönüş oranı ve ilgiyi merkeze alma gibi avantajlı özellikleriyle ürün/hizmet tanıtımı veya firma/marka tanıtımında kullanılmaktadır. Peki onlarca video içerik çeşidi varken neden animasyon videoları herkes tarafından tercih edilmektedir? Onu özel kılan nitelikler nelerdir? Buyurun 5 maddede animasyon video hazırlama eğilimlerinin nedenlerini birlikte ele alalım.

5 Maddede “Neden Animasyon Videoları?”

Maliyet tasarrufu ve video uyarlama elastikiyeti gibi özellikleri başta olmak üzere sayısız avantajıyla tercih sebebi olan animasyon videoları, günümüzün popüler video pazarlama içeriğidir. Firmaların potansiyel müşterilerine tam olarak istediği mesajı iletebilmesi ancak animasyon video yapımı ile mümkündür. Peki neden animasyon videoları?

1. Animasyon Videoları, Karmaşık Konuları Basitleştirir

Diğer video içeriklerine göre animasyon videoları, karmaşık yapıdaki konseptleri basitleştirerek ifade etmek için oldukça etkili bir çözüm sunar. Birkaç farklı video gösterilmesi fiziki anlamda mümkün olmayan ya da zor olan, gösterilse dahi anlaşılması oldukça güç olan yapıdaki içerikleri anlatmak için animasyon video hazırlama süreçleri çok daha kolaydır. Örneğin elementler ve maddenin yapısıyla ilgili bir deneyi anlatmak için normal şartlarda deney için uygun ortama, teknik malzemelere, deneyi yapacak kişiye, gerekli önlemlerin alınmasına, video ekipmanlarına ihtiyaç duyarken animasyon video yapımı sayesinde tüm bu zorlukları aşmak için elinizde bir bilgisayar olması yeterlidir.

Örnekte yansıtılan avantajlarının yanı sıra animasyon videoları, herhangi bir konunun anlatılmasında sınırları kaldırma özelliğine sahiptir. Anlatıcının ve tasarımcının hayal gücüne göre bir karakter oluşturabilir, doğa yasalarıyla mümkün olmayacak fiilleri bu karakterin yapmasına imkân tanıyabilir ve onunla istediğiniz her mesajı izleyicilerinize iletebilirsiniz. Kısacası olanaklarınızı sonsuzlaştırmak ve kompleks konuları basite indirgemek için en iyi alternatifi hiç şüphesiz animasyon video konsepti oluşturur.

2. Animasyonlar Daha Eğlencelidir

Animasyon video hazırlama teknikleri arasında eğlence, önemli bir rol oynar. Her ne kadar yapısı ve çağrışımları gereği animasyon başlı başına eğlenceli olsa da içerik anlamında komik, düşündürücü veya eğlendirici etkisi olmayan animasyonlar yeterli verimliliğe ulaşamazlar. Hem içerik hem de tasarım anlamında eğlenceli olarak zihinlerde olumlu bir etki bırakabilen animasyonlar oldukça başarılıdır. Bir animasyon video konsepti, ne kadar eğlenceli hazırlanırsa o kadar paylaşılacaktır. Kısacası içeriğin, tasarımın yapısı doğrudan müşteri, izleyici, hedef kitle etkileşimine nüfuz eder.

3. Animasyon Videolarıyla Her Çeşitte
İçerik Hazırlamak Mümkün

Bu video konseptinin birçok firma ve marka tarafından yoğun olarak tercih edilmesi ve video pazarlama sektöründe trend olmasının en önemli sebebi, onun uyarlanma kabiliyetidir. Doğası gereği elastik bir yapıda olan animasyon videoları, tanıtım, bilgilendirme, açıklama, deney, ürün kullanımı, duyurular ve bildirgeler, eğlence başta olmak üzere her alanda kullanılmaya elverişlidir. Her ne kadar avantajlı yapısıyla öne çıksa da tıpkı bir yeteneğin keşfedilmesi gibi onu bu elastiki yapıda kurgulayacak olan uzman ve profesyonel bir ekiptir. Bu nedenle başarılı sonuçlar alabilmek adına işi uzmanına bırakmaktan kaçınmayın.

4. İlgiyi Canlı Tutma Yüzdesi En Yüksek Olan Animasyonlardır

Animasyon videosu yapımı söz konusu olduğunda hareketli bir kurgunun varlığından mutlaka söz edebiliriz. Gerek görseller ve ikonlar gerek hareketli resimler arasındaki geçişlerin tamamı genel olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Sesli anlatımla, renkli görsel şölene ev sahipliği yapan kurgu çok daha güçlenir. Böylece izleyicinin ilgisi dağılmaz ya da ilgisini kaybetme süresi oldukça yükseltilir.

5. Animasyon Videoları Maliyet ve Zaman Tasarrufu Sağlar

Animasyon videoları, diğer video pazarlama içerikleri ile karşılaştırıldığında maliyet ve zaman açısından eşsiz avantajlara sahiptir. Normal şartlarda bir videonun çekimi için maliyetli teknik ekipmana, gerekli izinlerin alınmasına, sözleşmelerin yapılmasına ve doğru kurguyu en kısa zamanda nihayete kavuşturma gerekliliğine ihtiyaç duyulur. Animasyon video konseptinde ise gerekli yazılımlar ve uzmanlar haricinde ek maliyete sebep olacak hiçbir ekipmana, çekim yeri olmayacağı için izin alınmasına, oyuncularla sözleşme yapılmasına gerek kalmayacak ve hatalar olsa dahi dakikalar içerisinde düzeltilebilecek imkâna sahip olunacaktır. Animasyon videoları, diğer video pazarlama içerikleri ile karşılaştırıldığında maliyet ve zaman açısından eşsiz avantajlara sahiptir. Normal şartlarda bir videonun çekimi için maliyetli teknik ekipmana, gerekli izinlerin alınmasına, sözleşmelerin yapılmasına ve doğru kurguyu en kısa zamanda nihayete kavuşturma gerekliliğine ihtiyaç duyulur. Animasyon video konseptinde ise gerekli yazılımlar ve uzmanlar haricinde ek maliyete sebep olacak hiçbir ekipmana, çekim yeri olmayacağı için izin alınmasına, oyuncularla sözleşme yapılmasına gerek kalmayacak ve hatalar olsa dahi dakikalar içerisinde düzeltilebilecek imkâna sahip olunacaktır. 

Tüm bu avantajlı özellikleriyle animasyon videoları hem maliyet hem de zaman açısından çok önemli bir tasarruf sağlar.

Yazımızda bahsettiğimiz tüm detaylar birlikte düşünüldüğünde animasyon videolarının ne kadar avantajlı olduğu ve neden birçok firma/marka tarafından tercih edildiği açık bir şekilde görülmektedir. Eğer sizler de firmanızı/markanızı animasyon videoları ile öne çıkarmak, ürünlerinizi tanıtmak, hedef kitlenize en samimi şekilde ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu