fbpx

UZMAN MEDYACI

Video Pazarlama Neden Popüler Dijital Pazarlama Trendi Oldu?

Değişen ve gelişen teknolojinin etkisiyle alışkanlıklarımızın da farklılaşmaya başladığı su götürmez bir gerçek. Var olanı algılama ve anlamlandırma metotlarımız dahi geleneksel anlayışlardan sıyrılıp inovasyon temelinde yükselen modern araçlarla gerçekleşiyor.

Bu değişim ve gelişimin, birçok alana nüfuz ettiği gibi firmaların müşterilerine ulaşmasındaki en önemli faktör olan pazarlama yöntemleri için de kalıcı bir etki oluşturduğu biliniyor. Yeni anlayış ve alışkanlarımızın tetiklediği ve altyapısını oluşturduğu dijital pazarlama kavramının bu kalıcı etkinin bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

Peki tüm değişim ve gelişim burada duracak mı? Dijital pazarlamada yeni trendler mümkün değil mi? Video pazarlama ile mümkün diyelim ve gelin detayları birlikte keşfedelim.

Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlama, görsel şölenlerle, renkli, etkili, vurgulu ve video destekli olarak hazırlanan içeriklerle birlikte özellikle sosyal medya başta olmak üzere dijital dünyadaki internet kullanıcılarına ulaşılmasını sağlayan güçlü bir pazarlama metodudur. Firmalar ve markalar, hedef kitlelerine seslenebilmek, onlara dokunabilmek, onları sundukları ürün ve hizmetleri almaya ikna edebilmek için yaratıcı ve etkili video pazarlama stratejileri kullanırlar. Bu anlamda başarılı olmak, oluşturulan stratejilerle birlikte yüksek bir etkileşim ve geri dönüş oranına ulaşabilmektir.

Başarılı video pazarlama stratejileri oluşturmak ise ilgi çeken değişimlere ve trendlere ayak uydurmaktan geçiyor. Yukarıda değindiğimiz makro düzeydeki değişim ve gelişmeler, mikro düzeyde de istikrarlı olarak devam ediyor. Bunun yansımasıyla birlikte pazarlama yöntemleri arasında öne çıkan video pazarlamanın da kendi içerisinde sürekli yenilendiğini, değiştiğini ve geliştiğini gözlemliyoruz. Nasıl pazarlama yöntemlerinin parlayan yıldızı dijital pazarlama; dijital pazarlamanın göz kamaştıran stratejisi video destekli içerikler ise video pazarlama türleri arasında da trend olan ve hedef kitlenin ilgisini en iyi şekilde yakalayan animasyon videoları gibi yöntemler ve konseptler yer alır.

Video Pazarlama Neden Önemlidir?

Dünya genelinde sadece YouTube verileri, kullanıcılarının günlük olarak toplamda 1 milyar saat video izlediğini gösteriyor. Bu devasa rakamın arkasında video içeriklerin diğer içerik türlerine göre kullanıcıların ilgisini daha çok yakaladığı gerçeği açıkça yer alıyor. Çünkü tıpkı yaşadığımız dünyada olduğu gibi dijital dünyada da özellikle efor gerektirmeyen, yormayan, aktif bir davranış istemeyen ve tüketilmesi kolay olan şeyler, yani konumuz özelinde video pazarlama yöntemleriyle kurgulanan içerikler çok daha fazla tercih ediliyor.

Video pazarlama içeriklerinin kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin en önemli sebebi, hareketli yapısıyla ilgiyi canlı tutmasıdır. Bu yapısını, video içeriklerin doğasına, diğer içeriklerden onu ayıran özelliklerine, yani renkli görsellere, çoğu zaman göz temasına ve bir anlatıcının varlığına borçludur. Bir metni okumak yerine, o metnin verdiği mesajı dakikalara sığdıran bir videoyu izlemek muhtemelen çoğunluk tarafından tercih edilecektir. Bu nedenle video pazarlama yöntemlerinin neden bu kadar tercih edildiğine ve önemli olduğuna, tüm cevapların yanı sıra zaman tasarrufunu da ekleyebiliriz.

Video Pazarlama İçerik Türleri ve Trendleri

Video pazarlama türleri arasında birçok konsept bulunuyor. Ancak sizler için öne çıkan ve son dönemde trend olanları derledik. En etkili 5 video pazarlama içeriğini birlikte inceleyelim.

1. Animasyon Videoları

Bir ürünün veya hizmetin tanıtılmasındaki en etkili video pazarlama yöntemi hiç şüphesiz animasyon videoları olarak bildiğimiz video türüdür. Anlatılmak isteneni ve verilmek istenen mesajı, en kolay, en renkli, en vurgulu şekilde hedef kitleye ulaştıran etkili bir metottur. En karmaşık yapıdaki ürünleri ve hizmet alım süreçlerini dahi basitleştirerek ortaya koyma imkânını sağlayan animasyon videoları, tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmaların ve markaların tercih ettiği bir video pazarlama çeşididir. Çekimi maliyetli olan, çekildiğinde tam anlamıyla verilmek istenen mesajı iletemeyecek ve görsel gücü zayıf olarak nitelendirilen içerikler için tercih edilir. Böylece zaman, imkân ve maliyet tasarrufu açısından büyük bir avantaj sağlar. Animasyon videoları çekiminde en önemli faktörler; içerik kalitesi, anlatıcı ve videoyu hazırlayan tasarımcılar/uzmanlardır.

2. Yaratıcı Kolaj Videoları

Kreatif medya oluşumlarının izlediği yayın politikalarıyla birlikte global olarak adından söz ettirmeye başlayan kolaj videoları, video pazarlama tekniği açısından iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Bu video türünde verilmek istenen mesaj, yüzlerce video kesitinin bir araya getirilmesiyle hedef kitleye ulaştırılmaktadır. Video pazarlama stratejileri arasında alternatif akım medyalar tarafından tercih edilen yaratıcı kolaj videoları, global anlamda ana akım medya arasında yer alan kanallarca da tercih edilmektedir. Bu video türünde müzik seçimi, ilgi çekici enstantaneler, seçilen videoların ardı ardına uyumlu halde sıralanması, videolardaki sözcüklerin çoğu zaman birlikte anlam ifade etmesi ve bir mesaj vermesi oldukça önemli bir rol oynar. Politik, siyasi, sosyolojik olarak hizmet sunan firmalar ve markalarca sıklıkla tercih edilir.

3. Açıklayıcı İnceleme Videoları

Müşteri şikayetlerine ve tüketim trendlerine paralel olarak artış gösteren bu video türünün hedef kitlesi, bir ürünü veya hizmeti satın almak isteyenler ve ürünü satın alıp onun kurulumunu, kullanımını öğrenmek isteyen son kullanıcı olarak nitelendirilen müşterilerilerdir. Video pazarlama içerikleri arasında samimi yapılarıyla öne çıkarlar. Ürün kutu açılımı, “nasıl kullanılır ve nasıl yapılır” konseptleri, bu kategoride sıklıkla karşılaştığımız örneklerdir.

4. Tanıtım Videoları

Verilmek istenen mesaja bağlı olarak arka planda epik, duygusal veya sakin müziklerin mutlaka kullanıldığı, firmaların ve markaların vizyonunun, misyonunun, tarihçesinin anlatıldığı ve hedef kitleye “biz kaliteye önem veren, profesyonel bir ekiple çalışan, kurulduğu günden bu yana ticari ilişkileri kuvvetli olan bir markayız/firmayız.” gibi güçlü mesajları iletmeyi amaçlayan video çeşididir. Video pazarlama stratejisi temelinde çoğu zaman gerçek müşteriler, firma/marka çalışanları veya kurucuları ile röportajlara, bu kategorideki kişilerle kısa kesitli konuşmalara yer verilir.

animasyon videoları

5. Sanal Gerçeklik Videoları

Grafik ve hareketli video tekniğine yoğun olarak yer verilen, son dönemde çok ünlü video yapımcıları ve diziler tarafından da kullanılan sanal gerçeklik videoları, etkili bir video pazarlama yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Hedef kitlesi, VR (Virtual Reality) kullanıcılarıdır. Aynı zamanda videonun hazırlanma tekniğine bağlı olarak herhangi bir aparat kullanılmadan da bu videoların izlenilmesi mümkün olabilir. Gerçeklik ile kurgulanan dijital varlıkların bir arada boy gösterdiği video çeşidi olarak karşımıza çıkar.

Video hazırlatmak için profesyonel bir ekip arıyorsanız, doğru adreste olduğunuzu belirtebiliriz. Başta animasyon videoları olmak üzere tüm video türleri konusunda detaylı bilgi almak ve ekibimize danışmak için bizlere iletişim numaralarımızdan, e-posta adreslerimizden ve internet sitemizde yer alan mesaj kutucuğundan ulaşabilirsiniz

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu