fbpx

UZMAN MEDYACI

Yeni Nesil Online Satış Sistemi : Funnel

Yazının sonunda süper bir fırsat var sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Klasik website anlayışını tarihe gömecek bu sistem tamamen amaca yönelik planlanan, tasarlanan ve oldukça yüksek sonuçlar getiren bir sistemdir.

Nasıl mı ?

Gelin sesli düşünelim. Günümüzde neredeyse her işletmenin bir websitesi var ,değil mi? Peki bu websiteleri hangi amaca hizmet ediyor?

 İletişim, şirket tanıtımı, güven aşılama, online(çevrimiçi) dünyada olma arzusu?

Görünen o ki websiteleri artık online bir kartvizit olarak kullanılıyor. Peki binlerce lira verilerek yaptırılan websitelerinin asıl amacı ne olmalı?

Bütün işletmelerin amacı ne ise o tabi ki; MÜŞTERİ ve SATIŞ arttırmak. Fakat ne yazık ki sitelerin hiçbirinde bu amaca yönelik bir kurgulama yapılmıyor. Ne içeriksel ne de tasarımsal manada.

İşin komik tarafı e-ticaret yapan firmalar bile içinde bulunduğumuz dönemde kendi sitelerinden satış yapmakta zorluk çekmekte ve n11, Trendyol gibi pazar yerlerinde sıkışmış durumdadırlar.

Evet şimdi tüm bu sorunları çözmek için geliştirilmiş Funnel sisteminden bahsedelim.

Temel mantık olarak 4 aşamadan kurulan bu sistemde her aşama için ayrıntılı plan yapılmalıdır.

Kısaca bahsetmeye çalışacağım.

1. Farkındalık

İlk aşamada OLTA dediğimiz bir mesaj ile potansiyel müşterilerin ilgisi çekilir. Günümüzde insanlar reklamlara karşı savunma mekanızması geliştirdiği için bu ilk aşama olabildiğince doğal ve ilgi çekici olmalıdır. Çıkacağımız reklamlar satış için değil hedef kitlemizi Funnel sistemimizin içine sokmak için olacaktır.

Bu aşamada insanlara ilgilenecekleri ücretsiz bir ürün, seminer, bilgi verici bir e-kitap vb. bir şey sunulabilir. Bu sayede satış reklamıyla elde edeceğimizden çok daha büyük bir kitleyi Funnel sistemimize, yani online dükkanımızın içine sokmuş oluruz.

2. İlgi Uyandırma

Funnel sistemimize soktuğumuz potansiyel müşterileri karşılayan sayfa, Funnel platformlarıyla oluşturduğumuz satış odaklı internet sayfamız olacak. Birden çok sekme ve sayfa olmadığı için insanların dikkati dağılmayacak ve adım adım satışa yönlenecekler. Orada ücretsiz ürün ya da bilgimizi verdikten sonra ücretli hizmet ya da ürünlerimizden bahsedeceğiz.

Tek bir sayfa olan açılış sayfası; ürünlerimizin ortadan kaldırdığı problemlerden, referanslarımızdan, mutlu müşterilerimizin yorumlarından ve ürünü satın almaya itecek büyük butonlardan oluşur.

3. Değerlendirme

Sayfamızda dolanan insanlara sunacağımız ilk ürünümüz stratejimize bağlı değişebilir ama yine küçük ücretli ve cazip bir ürün olabilir. Bu sayede kitle alışveriş yapmaya yönlenecek ve kredi kartını cebinden çıkaracaktır. Bu aşama online satışta en önemli aşamadır. Kişinin kredi kartını cebinden çıkarması.

4. Satış

Satın alma kararı veren kişilere ödeme sayfasında alternatif ürünlerimizi sunmaya başlarız. İşte asıl para kazandıran alan burası. Yani zaten cebinden kredi kartını çıkarmış kişilere farklı ürünlerimizi sunarak tek seferde bir kaç parça ürün ya da hizmet satmaya çalışırız.

Müşterilere almak istedikleri ürünün daha pahalısını (upsell) ya da daha ucuzunu (downsell) satabilir aynı zamanda ‘order bump’ denilen kısa süre için ücretsiz veya ücretli olan teklifler sunabilirsiniz.

Sonuç

Agresif bir şekilde satış reklamı çıkıp tüm ürünlerimizi başta göstermek, bir çok kişiyi sitemizi bile gösteremeden kaçıracaktı. Ayrıca sitemize gelen insanlar olsa bile karışık onlarca içerik ve sayfa içinde boğulacaklardı.

Fakat funnel sistemi sayesinde satış sayfamıza tek seferde binlerce kişiyi sokabiliriz. Çünkü ilk başta ücretsiz ve ilgi çekici bir şeyden bahsettik. Sonrasında ise dükkanınıza gelen kitleyi yavaş yavaş satışa yönlendirir ve nihai amacımız olan satışı gerçekleştirebiliriz. Hem de tek seferde birden çok ürün satarak.

NE YAZIK Kİ  bu tür bir funnel sistemi kurmamızı sağlayacak platformlar ülkemiz şartlarında pahalı gelebilir. Aylık $100-$200 dolar arası bir maaliyet çıkmaktadır. Click Funnels, Kartra, Convertri vb. platformları araştırabilirsiniz.

Geçenlerde denk geldiğim bir platform ise tüm sistemlerden daha entegre ve güçlü olarak piyasa girdi. ÜCRETSİZ ve ÖMÜR BOYU ERİŞİM sağlayabileceğiniz bir funnel kurma hakkı veriyor.

Ayrıca sınırlı bir süre zarfında tek seferlik bir ödemede ömür boyu erişim ile funnel, mail, website, satış platformu ve webinar hizmetlerini kullanım fırsatını sunuyorlar. Siz de aşağıdaki butonlara tıklayarak ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın

Fırsatları kaçırmayın!

Ücretsiz analiz, ücretsiz danışmanlık, ücretsiz eğitim ve ücretsiz animasyon fırsatlarından yararlanmak İçin abone Olun.

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu