fbpx

UZMAN MEDYACI

9 Adımda Satışlarınızı Uçuracak Bir Landing Page Hazırlamak

landing page hazırlamak

Landing Page (Varış Sayfası), dijital pazarlama yöntemleri arasında gelir arttırıcı etkisiyle yıldızı parlayan bir pazarlama türüdür. Hedef kitleyi merkeze alarak inşa edilen web sayfalarıyla oluşturulur. Landing Page nedir?” sorusunun detaylı cevabını, Landing Page hazırlamak için bilinmesi gereken püf noktaları yazımızda ele aldık. Yazımızı okuduktan sonra siz de yüksek geri dönüş oranlarına sahip varış sayfaları hazırlayabilirsiniz! 

Landing Page Nedir?

Landing Page, İngilizce bir kelime olup dilimize “Varış Sayfası” olarak çevrilebilir. Bu sayfa türü, hedef kitleye bir şey yaptırmak, onları bir şeye ikna etmek, onlardan bir veri almak ve benzeri amaçlar için kurgulanan etkili bir dijital pazarlama metodudur. Landing Page nedir? sorusuna en basit tabiriyle “müşteriye özel, dönüşüm sağlamayı hedefleyen sayfalar” şeklinde cevap verilebilir. Özellikle yoğun içerikli ve ürünlü internet sitelerinin bazı ürünlerini veya içeriklerini öne çıkartmak için kullandığı bu yöntem, Google başta olmak üzere birçok platformun reklamlarıyla birlikte desteklenmektedir.

Landing Page Türleri

Amacına göre iki farklı türde varış sayfası bulunur. Önce amacı belirleyip sonra Landing Page hazırlamak en doğrusudur.

1. Aday müşteri oluşturan sayfalar; tasarlanan sayfaya bir form yerleştirip, form aracılığıyla ziyaretçilerin bilgilerini almayı hedefleyen varış sayfası çeşididir.

2. Tıklama sağlayan sayfalar; ziyaretçilerin tasarlanan sayfaya ürün/hizmet satışı yaptırmak için yerleştirilen “satın al” butonuna tıklamasını amaçlayan varış sayfası çeşididir.

 

landing page nedir

Landing Page Hazırlamak Neden Önemlidir?

Landing page hazırlamak müşteri geri dönüşlerinizi ciddi oranda artırır. Hubspot‘a göre iyi hazırlanmış bir Landing Page %30 – %45 oranında bir müşteri geri dönüşü sağlar. Bu geri dönüş oranı reklam harcamalarınızı azaltırken, kar marjınızı maksimize eder. Peki, varış sayfaları bunu nasıl yapar? Örneğin bilgisayar ürünleri satan bir e-ticaret sitesi, X model bilgisayarın satışlarını arttırmak için varış sayfaları kullanabilir. Bunun için, X model bilgisayarın niteliklerini öne çıkartan, ona ait promosyonlar içeren, vurgulu slogan ve mottolar ile etkileyiciliğini arttıran, özel içeriklerle donatılmış ve mesajı olan özel bir sayfa oluşturur. İşte bu özel sayfada harekete geçirici butonlar, avantajlı indirimler ve normal internet sitesinde olmayan birçok nitelik yer alır. Böylece müşteriler satın alım yapmaları için cesaretlendirilir.

Varış Sayfasında Neler Bulunmalıdır?

Etkili bir Landing Page hazırlamak istiyorsanız sayfanızda şu ögelere yer vermelisiniz;

 • Etkili bir başlık ve kısa ama açıklayıcı bir alt başlık,
 • Müşterilere ne vaat ettiğinizi sunan kısa ve öz bir açıklama,
 • Konuya ilişkin en az bir adet fotoğraf ya da video,
 • Kullanıcı yorumları, öncesi-sonrası fotoğrafları, referanslar listesi (isteğe bağlı madde)
 • Bir form ya da satın al butonu. (Butonun ya da formun yeterince büyük, kullanımı kolay ve ilgi çekici olmasına özen gösterin.)

Landing Page Hazırlamak İçin Takip Etmeniz Gereken 10 Adım

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere çoğu firma, varış sayfası ile ana sayfayı birbiriyle karıştırmaktadır. Ana sayfa her ne kadar kullanıcıların ilk ziyaret edeceği sayfa olsa da varış sayfası, özel tasarımlarla hazırlanan ve özel bir amacı olan bir sayfa türüdür ve bu yönüyle ana sayfadan ayrılır. Bu nedenle Landing Page hazırlamak için önce bazı noktalar netleştirilmeli ve detayların belirlenmesinin ardından tasarım aşamasına geçilmelidir. 

landing page hazırlamak

1. Adım Hedef Kitlenizi Belirlemek

Landing Page hazırlamak bir süreç işidir. Bu sürecin en başında ise hedef kitlesi belirlemek bulunur. Çünkü varış sayfası içerisinde yer alacak resimlerden yazılara, görsellerden sloganlara kadar hepsi hedef kitlenize göre belirlenir. Hedef kitlenizin yaşı, eğitim düzeyi, yaşadığı bölge vb. özellikler sayfanızın içeriğine yön verir. Örneğin; gençlere yönelik bir sayfa için sosyal medya dili kullanılırken, ileri yaş grubu için daha resmi bir dil kullanmak gerekebilir.

2. Adım Landing Page Hazırlamak İçin Amaç Belirlemek

Etkili bir Landing Page hazırlamak için önce amacınızı belirlemeniz gerekir. Bilgi toplayarak  aday müşteri havuzu mu oluşturacaksınız yoksa doğrudan satın almaya mı yönlendireceksiniz? Burada belirleyeceğiniz amaca göre sayfa planı kurmalısınız.

Eğer aday müşteri havuzu oluşturacaksanız;

 • Sayfanız için form oluşturmak,
 • Ücretsiz deneme sürümü için hesap oluşturulmasını istemek,
 • İndirim kuponu vermek için e-posta ya da iletişim bilgileri istemek mantıklı hamleler olabilir.

Eğer satın almaları için kullanıcıları “satın al” butonuna tıklamaya yönlendirecekseniz;

 • Hemen al %x indirim kazan teklifleri yapmak,
 • X dakika içerisinde satın alımlar için promosyon teklif etmek,
 • Kullanıcılarda ürün ya da hizmete bir an önce ulaşma isteği uyandıracak sloganlar oluşturmak işe yarayabilir.

3. Adım Doğru Anahtar Kelimeler Belirlemek

Geri dönüş oranı yüksek bir Landing Page hazırlamak için doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Organik arama sonuçlarında daha kolay ilk sayfaya çıkmak için uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long tail keywords) seçmek mantıklı olurken, reklamlar için tıklama başına maliyeti daha düşük anahtar kelimeler seçilebilir. Ayrıca seçtiğiniz anahtar kelimeler doğrudan ürün ya da hizmetinizle alakalı olmalıdır. Aksi taktirde sayfanızın başarı yakalaması mümkün değildir.

landing page hazırlamak

4. Adım Müşterileri Etkileyici Başlıklarla Yakalamak

Başlıklar oluşturulan varış sayfaları içerisinde kullanıcıların ilk okuduğu yerdir. İlgi çekici bir başlık potansiyel müşterilerinizi sayfanın devamını okumaya iter. Kötü bir başlık ise müşterinizi kaybetmeniz anlamına gelir. Bu yüzden ürün ya da hizmetinizi içeren yaratıcı bir başlık kullanmak çok önemlidir. Mesela; “Doğru diyet yöntemiyle aç kalmadan ayda x kilo verin!” bir diyetisyen için oldukça etkili bir başlık olabilir.

5. Adım Karşı Konulamaz Teklif İçeren Bir Landing Page Hazırlamak

Karşı konulamaz bir teklifte bulunun. Maçı kazandıracak bir Landing Page hazırlamak için önce topu rakibe vermeniz gerekebilir. Bu ücretsiz bir ürün, ücretsiz deneme sürümü, iyi oranda bir indirim ya da gerçekten müşterilerinizin karşı koyamayacağı bir teklif olabilir. Örneğin; diyetisyen olarak diyetin ilk ayı için ücret almamak, web sitesine üye olanlar arasında ücretsiz diyet çekilişi yapmak, istenilen sonuç alınamazsa para iade garantisi vermek etkili bir teklif olabilir.

6. Adım Görsel İçerik Kullanmak

2018 yılında Microsoft tarafından yapılan bir araştırmaya göre ortalama dikkat süresi sadece 8 saniyedir. Yani müşterinizin dikkatini çekmek için 8 saniyeniz var. Başlıkla çekilen ilgiden sonra müşteriyi yazıya boğmak büyük bir hata olur. Bu yüzden infografikler, resimler ya da ilgi çekici videolar kullanarak Landing Page hazırlamak sizi bir adım öne geçirir.

7. Adım Reklamlarınızı Varış Sayfasına Yönlendirmek

Doğru reklam stratejisi, anahtar kelime optimizasyonu oldukça önemlidir. Ancak daha önemli olan şey reklamla gelen müşteri adayının müşteriye dönüşmesidir. Bu nedenle reklamlarını farklı sayfalara bağlayıp oradan Landig Page’lere yönlendirme yapmak yerine doğrudan reklamlara bağlı bir Landing Page hazırlamak gerekir. Reklamınıza tıklayan kullanıcının ilk gördüğü şey hazırladığınız varış sayfası olmalıdır.

8. Adım Kullanıcı Görüşlerine Yer veren Bir Landing Page Hazırlamak

Hazırladığınız varış sayfasından yeterli verimi almak için sayfanızda kullanıcı görüşlerini paylaşmayı unutmayın! 2018 yılında Bright Local tarafından yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %91’i okuduğu kullanıcı yorumlarına bir yakınının tavsiyesi kadar güveniyor. Bu nedenle yapmış olduğunuz işlerin öncesi ve sonrası fotoğrafları, olumlu kullanıcı yorumları (yazılı veya sözlü), sunulan hizmetin detayları gibi ayrıntılı noktaları sayfanızda mutlaka kullanın. 

landing page örnekleri

9. Adım Hazırladığınız Sayfanın Analizini ve Optimizasyonunu Yapmak

Landing Page hazırlamak kadar önemli olan başka bir şey varsa o da sayfanın sonuçlarını analiz etmek ve sayfayı bu doğrultuda optimize etmektir. Eğer sayfanın geri dönüşleri düşükse A/B testleri yaparak farklı modeller denemek ve sonuçları analiz etmek gerekir. Başlık değiştirmek, yeni sloganlar ve teklifler sunmak, farklı görseller kullanmak ve hangisinin daha çok verim sağladığına bakmak oldukça önemlidir. Geri dönüşler istenen seviyeye yakın ise sayfada yapılan doğruları maksimize ederek sayfanın optimizasyonu yapılmalı ve maksimum verime ulaşılmalıdır.

Etkili Bir Landing Page Hazırlamak İçin Taktikler

 • Landing Page hazırlamak müşterilerinizi veya ziyaretçilerinizi bir şeye ikna etmeye ya da onlara bir mesaj ulaştırmaya çalışmak demektir. Bu gerçeği asla unutmadan ve bu doğrultuda tasarımlarınızı hazırlayın.
 • Landing Page hazırlama aşamalarında, müşterilere ve ziyaretçilere verilmek istenen mesaj, en net ve en basit şekliyle ulaştırın. Gereksiz bilgilerden kaçının, iletişim bilgileri ve harekete geçirici butonları göze çarpacak ve ilgi çekecek şekilde sergileyin.
 • Etkili bir Landing Page hazırlamak istiyorsanız müşterilerin dikkatini dağıtacak her şeyi sayfadan uzaklaştırın. Sayfa dışına satın alım dışında yönlendirme yapmayın. Hatta header ve footer kısımlarında bulunan menüleri bile kaldırabilirsiniz.
 • Reklam ya da hangi kaynaktan ziyaretçi çekiyorsanız, ziyaretçi çektiğiniz alandaki vaatlerinizi sayfada karşılayın. Sayfanızın içeriğini ziyaretçi çektiğiniz alanla örtüşen şekilde planlayın. Örneğin; ücretsiz bir ürün vaat ettiyseniz kullanıcı sayfaya girdiğinde vaat edilen ücretsiz ürünü alabileceğini net bir şekilde görebilmelidir.
 •  Eğer kullanıcıları üyelik ya da form doldurmaya yönlendirmek için Landing Page hazırlamak istiyorsanız form ya da üyelik için isteklerinizi sınırlı tutun. Sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunuz bilgileri isteyin. Unutmayın kimse uzun uzadıya bir form doldurmak istemez!

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

Genel

Video Pazarlama Neden Popüler Dijital Pazarlama Trendi Oldu?

Değişen ve gelişen teknolojinin etkisiyle alışkanlıklarımızın da farklılaşmaya başladığı su götürmez bir gerçek. Var olanı algılama ve anlamlandırma metotlarımız dahi geleneksel anlayışlardan sıyrılıp inovasyon temelinde

animasyon videoları
Genel

Neden Herkes Animasyon Videoları Tercih Ediyor?

Firmaların veya markaların mesajlarını hedef kitlelerine iletmek, ürün ve hizmet tanıtımını gerçekleştirmek gibi amaçlarla video pazarlama stratejileri kurguladığı bilinmektedir. Çünkü video içerikler, başta sosyal medya

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bültenimize Abone Olun

Yeni yazılarımızdan haberdar olun

Daha Fazlasını Keşfedin

en etkili satış arttırma yolları
Genel

En Etkili Satış Arttırma Yolları 2022

İster ürün isterse de hizmet satışı yapsın, istisnasız bütün firmalar işlerini büyütmek ister. Ancak sadece büyümek için doğru adımları atan şirketler büyür. Diğerleri ise sadece

internet sitesi ismi alma
Genel

3 Adımda İnternet Sitesi İsmi Alma [Ücretli/Ücretsiz]

İnternet sitesi ismi ya da adresi Türkçe’de “alan adı”, İngilizce’de ise “domain” olarak adlandırılır. Alan adı (domain) internet sitenize ulaşmak isteyenlerin tarayıcıya yazdığı adrestir. Bunu